چهارشنبه , مرداد ۶ ۱۴۰۰

دوره‌ی آموزشی جامعه‌شناسی تاریخی ایران معاصر

موسسه‌ی فرهنگی- هنری خورشید راگا برگزار می‌کند:

دوره‌ی آموزشی جامعه‌شناسی تاریخی ایران معاصر

(تحلیل سیستمی شکل‌گیری تمدن مدرن و ورود آن به سپهر ایرانی)

دکتر شروین وکیلی

نشست نخست: از گرمابه تا حمام «شرحی بر تکامل معماری پاکیزگی در تمدن ایرانی و  بازسازی‌های مدرن‌اش»

نشست دوم: تبارشناسی آیینه در تمدن ایرانی «شرحی بر پیکربندی اساطیری، قواعد اجتماعی و تحول فناوری‌های «دیدنِ خویشتن»»

آغاز دوره: جمعه 6 امرداد‌ماه 1396

مدت دوره: دو نشست 4 ساعته

زمان: جمعه‌ها ساعت 9 صبح تا 13

مکان: کانون معماران معاصر، میدان صنعت، خیابان حسن سیف، کوچه‌ی دوم، پلاک 7

هماهنگی و نام‌نویسی: روابط عمومی خورشید ۰۹۳۷۲۳۲۰۷۶۵

روند نام‌نویسی

– پیش ثبت نام برای حضور الزامی است.

– شهریه‌ی تک جلسه: هشتاد هزار تومان

– شهریه‌ی دوره‌ی ماهانه: یکصد و چهل هزار تومان

– شماره حساب : 1-1308722-800-869  بانک سامان، به نام : لیلا امینی بروجنی

– و برای کارت به کارت با شماره کارت : 6219861014146947 – بانک سامان، به نام : لیلا امینی بروجنی

لطفا پس از واریز مبلغ، حتماً به وسیله‌ی پیامک یا تماس تلفنی، شماره‌ی فیش بانکی (پس از واریز به حساب) یا کد رهگیری (کد شش رقمی ـ در صورت کارت به کارت) خود را به اطلاع روابط عمومی برسانید. تنها با ارسال خبر اخیر ثبت نام تکمیل خواهد شد.

پرسش و پاسخی با دکتر وکیلی درباره‌ی این دوره‌ی آموزشی:

س: ورود به کلاس پیش‌زمینه‌ی تخصصی خاصی می‌طلبد؟

ج: خبر، اما علاقه به ترکیبی از علوم انسانی که هویت «من» را تعیین می‌کنند شرط حضور در کلاس است. یعنی دانشجوی دوره درباره‌ی نقطه‌ی اتصال جامعه‌شناسی، تاریخ، روانشناسی و فلسفه کنجکاو و به از نو نگریستن به زندگی روزمره و شرایط پیرامون‌اش علاقمند باشد.

س: ساختار کلاس چگونه است؟

ج: فعلا تا پایان تابستان ماهی دو بار (یک هفته در میان) جمعه صبح‌ها ساعت ۹-۱۳ کلاس خواهیم داشت. هر کلاس از دو نشست پیاپی تشکیل می‌شود که یک موضوع خاص و اغلب نادیده انگاشته شده را بررسی می‌کند. هر نشست برای خود مستقل است و غیبت در یکی باعث لطمه در فهم بقیه نمی‌شود. اما اگر می‌خواهید کل سرمشق نظری را جذب کنید بهتر است همه‌ی نشستها حضور داشته باشید.

س: محور بحثهای کلاس چیست؟ طرح پژوهشی‌ای که درگیرش هستی کدام است؟ (در کل: موضوع چیه؟)

ج: پژوهشی است که از چندین سال پیش شروع شده و حالا کم کم دارد به نتیجه می‌رسد، در نهایت به فهم شرایط امروزین جامعه‌ی ایرانی و «تبارشناسی وضعیت موجود» مربوط می‌شود. یعنی پرسش اصلی آن است که منِ ایرانیِ امروزین چرا به این شکل خاصی که هست درآمده و چه امکانهای تاریخی‌ای و شکل‌بندی‌هایی برایش محتمل بوده و اینها به چه دلایلی تحقق یافته یا نیافته است؟

س: روش پرداختن به این مسئله چگونه است؟

ج: با روش سیستمی معمول خودم و در چارچوب رویکرد زروان به موضوع خواهم نگریست. به جزئیات، داده‌های فراموش شده، امور حاشیه‌ای و محتواهای نادیده انگاشته شده یا سانسور شده بیشتر خواهم پرداخت و همه‌ی اصول موضوعه و مفاهیم بدیهی‌ای که درباره‌ی «ایرانی بودن» در دوران معاصر وجود دارد را موضوع شک و نقد قرار خواهم داد.

س: زمینه‌ی نظری تدریس چگونه است؟ چه دوران تاریخی‌ای را شامل می‌شود؟ در کدام جغرافیا جریان پیدا می‌کند؟

ج: پرسش اصلی به دگردیسی تمدن ایرانی زیر فشار تمدن مدرن مربوط می‌شود. به همین خاطر بحث را به دویست سال گذشته محدود کرده‌ام و جغرافیای اصلی‌اش ایران زمین است. هرچند گاهی برای فهم موج تمدن مدرن –که بسیار مورد بدفهمی قرار گرفته- و بررسی درگاه‌های اتصال و مسیرهای ورودش به ایران در چشم‌اندازی از تاریخ جهان بحث خواهم کرد.

س: بیشتر از کدام زاویه به تاریخ معاصر ایران و مسائلش نگاه می‌کنید؟ یعنی چشم‌انداز اصلی سیاسی است؟ یا اقتصادی؟ یا فرهنگی؟…

ج: کل بحث بر سر آن است که این نوع فهم تفکیک شده و جدا جدا از آنچه در ایران زمین رخ داده بدفهمی و ابهام ایجاد می‌کند. قصد دارم نشان دهم زیست جهان من‌های ایرانی در برشهای تاریخی مشخص زیر تاثیر شبکه‌ای از رخدادهای به ظاهر بی‌ربط شکل گرفته و رخدادهای مهم و پر سر و صدای تاریخی را رقم زده است. یعنی گاه سروده شدن فلان شعر و خوانده شدن فلان ترانه با بهمان تحول در ارتباط دوستانه‌ی اعضای بهمان محفل متصل شده و تصمیم گیری درباره‌ی تغییر رویه‌ی بهمان حزب را رقم زده است. هدف‌مان نگریستن به شبکه‌ای در هم تنیده از رخدادها و جریانها و کردارهاست که البته هر بار در قالب یک محور مفهومی ویژه انسجام می‌یابند تا بشود صورتبندی‌شان کرد و بحث درباره‌شان جذابیت داشته باشد.

س: مهمترین تفاوت این پژوهش و این دوره‌ی آموزشی نسبت به موارد مشابهش چیست؟

ج: سربسته بگویم، طی این دوره معلوم خواهد شد بخش عمده‌ی آنچه که بخش عمده‌ی مردم درباره‌ی خودشان و تمدن‌شان باور دارند، نادرست است!

همچنین ببینید

کلاس چیستا (نشانه‌شناسی تکاملی)

دوره‌ی جدید کلاس آموزشی چیستا با عنوان «نشانه‌شناسی تکاملی» برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *