سه شنبه , شهریور ۳۰ ۱۴۰۰

درباره‌ی زمان

مفهوم زمان یکی از کلیدواژه‌هایی است که همچون قلبِ تپنده‌ی مشترکی در بطن علوم تجربی و نظریه‌های فلسفی و علوم انسانی قرار دارد. تمام تحول‌های عمده در تاریخ علم و همه‌ی دگردیسی‌های اجتماعی بنیادین و ریشه‌دار با نوسازی و بازبینی مفهوم زمان همراه بوده است. با وجود این، کتاب‌های انگشت‌شماری هستند که به شکلی میان‌رشته‌ای و تحلیلی به این مفهوم بپردازند و در زبان پارسی اصولا کتابی با این مشخصات که به شکلی روزآمد نوشته شده باشد، وجود ندارد.

کتاب «درباره‌ی زمان» برای پاسخگویی به پرسش‌هایی از این دست نوشته شده است: زمان چیست و در نظام‌های اجتماعی گوناگون چگونه صورتبندی می‌شود؟ ابزارهای سنجش زمان چگونه تکامل یافته‌اند و قراردادهای جاری و بدیهی انگاشته‌شده درباره‌ی واحدهای زمانی از کجا آمده‌اند؟ دقیق‌ترین تفسیرهای فیزیکی و عصب‌شناختیِ امروزین درباره‌ی زمان کدام است؟ و فیلسوفان و جامعه‌شناسان چه رویکردهایی را درباره‌ی این مفهوم ابداع کرده‌اند؟

کتاب به فشردگی، تمام پرسش‌های یادشده را بررسی می‌کند و در نهایت به نقدِ مفهوم زمان و واسازی آن بر مبنای نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده می‌پردازد.

همچنین ببینید

چرایی خرد ایونی

مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران، به مناسبت برگزیده شدن کتاب «تاریخ خرد ایونی» به عنوان یکی از پنج نامزد کتاب سال ۹۶ در زمینه‌ی فلسفه‌ی غرب

۵ دیدگاه

  1. احمد یوسف پور

    کتاب « درباره ی زمان » آقای شروین وکیلی منتشر شده یا قرار است منتشر شود ؟

  2. طرح روی جلد از کدام منبع است؟

    • هم طرح جلد این کتاب و هم زبان، زنان، زمان تابلویی از تیرداد (علی) اسماعیل‌لو است که با همین عنوان و برای همین کتاب‌ها آن‌ها را کشیده است. در مراسم رونمایی کتاب‌ها تابلوها هم نمایش داده خواهد شد.

  3. بابت پاسختان سپاسگزارم. بسیار خوشحال شدم از اینکه طرح روی جلد کتاب آقای وکیلی این بار خاص کتاب منتشر شده است. طرح دیدنی و درخوری هم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *